خطا ها و خطا يابي در جاوا-over100Top free javascript cod-of persian,s gulf- آموزش عملي جاوا - بيش از صد برنامه و كدهاي كاربردي و آزمايش شده جاوا- رايگان سريع -بدون عضو گيري - سريعترين دانلود كد هاي جاوا اسكريپت - طراحي و برپايي وب سايت و سايت هاي زيبا با قالب هاي اختصاصي و با قيمتي واقعا مناسب --ارتقاء رايانه هاي قديمي - غزليات برگزيده حافظ-موسيقي ميدي رايگان-عکس هاي زيبا- سايت ادبي سايتي براي ادب دوستان و هنرمندان و اهل قلم و تفكر مكاني مناسب براي معرفي آثار ادبي فرهنگي

    صفحه اصلي
1- موس
2 - نوار وضعيت
3 - اسکرول بار
4 - متن
5 - عکس
6 - آهنگ
7 - فهرست ( منو )
8 - رابط ( لينك )
9-ابزار هاي صفحه
10 -ابزار هاي جاوا
11 - جستجو گر ها
12 -بازي
13- دريافت کد
14- كد هاي دوستان
    درباره سايت
    درباره جاوا
    در باره كد ها
 آموزش عملي جاوا
   خطا يابي در جاوا
  همكاري با ما
   سايت هاي جاوا
   سايت هايم
   غزليات حافظ
   موسيقي ميدي
   کد هاي جديد
 

 
خطا ها و خطا يابي در جاوا
 

يکي از مشکلات اساسي در برنامه نويسي خطا يابي آن است . چرا که شما ممکن است يک برنامه بسيار مفصل و پيچيده را که چندين کيلو بايت حجم آن باشد و ماهها و بلکه سال ها طول کشيده که آنرا نوشته ايد اما فقط بدليل  يک اشتباه دستوري يا نوشتاري يا زماني کوچک به هيچ عنوان اين برنامه کلا کار نکند يادم ميايد که يک پروژه سخت افزاري را اجرا ميکردم و دو سال هم طول کشيد تا تمام شد و مدارات و سخت افزار هاي آن را پياده کردم و فقط به همين دليل برنامه اجرا نشد و قريب 2 سال هزينه کلان و وقت و انرژيم هدر رفت آنقدر که از سخت افزاري بيرون آمئم و به اين کار ( نرم افزاري ) پرداختم !

 

 
 
 

 

 

 
 

هر برنامه ويرايشي يک خطا ياب هم دارد و بستگي دارد که تا چقدر خود آن برنامه هوشيار باشد بسياري از خطا ياب ها فقط اشکالات کلي را ميگيرند و اين براي رفع خطا کافي نيست مثلا پيام ميدهند که اين بخش درست نوشته نشده که خود برنامه نويس هم خودش بهتر ميداند اما نميداند کجايش اشتباه است !

خطا هاي جاوا بيشتر يا خطا هاي دستوري و ويرايشي است که ميگويند Syntax errors  و ديگري خطا هاي وابسته به زمان يا Run time errors  که اين خطا ممکن است هنگام ويرايش اعلام شود اما هنگام اجرا اصلا خطا بحساب نيايد چون تابع زمان اجراست مثل خطا هايي که در هنگام ويرايش قالب هاي پوياي وبلاگ اعلام ميشود که مربوط به تنظيم زمان ( تايم زوم )  پيام ها هست .توضيحا بايد بگويم بسياري از اينگونه خطا هايي که اعلام ميشود مربوط به غير معتبر بودن ضرايب هستند که آنها هم در حال اجرا و يا هنگامي که منتشر شدند مقدار دهي ميشوند و ديگر خطا بحساب نميايند .

اعلام خطا به دو صورت انجام ميگيرد يکي به هنگام ويرايش با ويرايشگر و يکي هم اجرا توسط مرور گر که هر دو اينها را ميتوان از کار انداخت چرا که حداکثر اينست که آن برنامه عمل نميکند البته خطا هايي هم هست که مخرب است و باعث بهم ريختگي سيستم ميشود يا مثلا کل اندوخته هاي آي ائي را پاک ميکند .

در نسخه هاي اوليه اکسپلولر مثل نسخه 5.5 اعلام کننده هاي خطا بطور پيش گزينه فعال بودند اما بخاطر مزاحمت هايش بعدا ( نسخه 6 ) آنرا از انتخاب در آوردند بهرحال شما به بخش ابزار در نوار عنوان مرورگرتان رفته و اختيارات اينترنت را آورده و در بخش پيشرفته سه تا تنظيمات خواهيد ديد که در همان رديف هاي اول هم مربوط به ويرايشي و هم مربوط به اجرايي اسکريپت را ميتوانيد انتخاب هايتان را تنظيم کنيد .

با دکمه ردن بر روي عکس آنرا بزرگتر ميبينيد

اگر آنها را غير فعال هم کنيد موقع به اجرا در آمدن در نوار وضعيت پيام خطا را مينويسد ( اگر وابسته به زمان باشد تا زمانيکه در حال اجراي آن باشد اين پيام هست .) و اگر انتخاب شده باشد يک نماد تعجب زرد رنگ هم خواهيد ديد ضمن اينکه يک پنجره ظاهر شده و يک راهنمايي کلي هم راجع به خطا مينويسد . براي ويرايش هم البته مفصل تر راهنمايي ميکند بطوريکه با کمي کار کردن تجربه هاي لازم را بدست مياوريد حتي ممکن است کد معيوب را توسط آن پيدا کنيد .

معمولا پيام خطا در خطا ياب اشاره به خط (لاين ) و حروف ( کاراکتر ) ميباشد اما نکته مهم اينکه خطوط فاصله را هم بايد حساب کنيد و در مورد حروف هم فاصله ها جزو يک حرف بحساب ميايد ضمن اينکه علامت نقطه ويرگول که برحسب عادت برنامه نويسي در پايان هر کد نوشته ميشود ( ; ) هم يک حرف بحساب ميايد . يک راه جالب هم براي يافتن مورد اشاره خطا ياب هست و ان اينکه شما در حول و حوش آن خطايي که فکر ميکنيد منظور خطا ياب هست مثلا يک خط فاصله ايجاد کنيد اگر به عدد خط اضافه شد نشان ميدهد که شما قبل از خطا هستيد و اگر نشد بعد از خطا ! و در مورد حروف هم همينطور عمل کنيد . اگر چه ممکن است با رفع آن خطا باز خطاي ديگري به تبع آن پيدا شود .

البته چند نرم افزار پولي در اينترنت پيدا کردم که دقيقا اشکال يابي ميکند که خيلي ميتواند براي برنامه نويسان حرفه اي نجات بخش باشد چون واقعا پيدا کردن اين اشکالات و رفع کامل آن کار مشکلي است .اگر نياز به چنين نرم افزاري داشتيد با جستجو در اينترنت به نتايج زيادي خواهيد رسيد حتي ممکن است نسخه هاي رايگان آن يا فقل شکن ها را نيز بدست آوريد و ما را هم بي نصيب نکنيد !

در ضمن خوب است که به خود سايت جاوا سر زده و آخرين نرم افزار آنرا بطور رايگان دريافت کرده و نصب کنيد اين نرم افزار کمک خوبي براي شماست مثلا بعضي از سايت هاي مختلف هستند که امکانتاتشان فقط در صورتي به شما ارايه ميشود که شما جاوا را نصب کرده باشيد و فرضا سايت شيرمنشن که فضاي 5 مگا بايتي براي آپلود ميدهد چنانکه جاوا را نصب کرده باشيد ميتوانيد کل يک پوشه را يکجا آپ کنيد ! يعني ميتوانيد يک وب سايت کامل  ايستا را که در يک پوشه ريخته ايد را در يک مرحله آپلود کرده و کلي در وقت و هزينه صرفه جويي نماييد .

 
 

www.easy-hit-counter.com
برپايي اوليه = دي 87   آخرين بروز شده آبان 88